Egyp
Moderní doba (1953 – současnost)
V roce 26. 7. 1956 plk. Násir znárodňuje Suezský průplav. Egypt začíná operovat na Sinajském poloostrově proti Izraeli, ale Britové a Francouzi reagují bombardováním některých měst. Do konfliktu se přidává SSSR a OSN. A problém je na světě.
V roce 1967 poráží Izrael některé arabské země včetně Egypta a získává četná území na Sinaji. Konflikty skončili až v roce 1979 podepsáním mírové smlouvy, a to za vlády prezidenta Sádáta. Toho vystřídal Mubárak, nejvýznamnější představitel antiirácké koalice během války v Perském zálivu.
V devadesátých letech startuje politika tzv. tanviru (osvícení), a znárodněný majetek z dob Násira získávají soukromí vlastníci. Země se velmi pozvolna transformuje v demokratický stát.
Tipy pro Vás-oblečení
Muži
Průměrný egyptský muž nosí ve městě buď lněný hábit, zvaný galabayyas, či dlouhé kalhoty s trikem. Ti z vyšších tříd již přivykli západnímu typu společenského oděvu, tzn. že pokud sáhnete po klasickém obleku, nemůžete nic zkazit. Chodíte-li po památkách, nemusíte se bát obléknout si sportovní oděv.
Mějte ovšem na paměti, že krátké kalhoty nad kolena nosí Egypťané pod galabayyas jako spodní prádlo, případně jsou bez spodního prádla úplně . Raději se jim tedy vyhněte, nebo byste se mohli dostat do situace, kdy byste vypadali poněkud směšně. Tříčtvrteční kalhoty už jsou naopak přijatelné. V turistických zónách jsou už lidé na západní způsob oblékání dostatečně zvyklí.
Jestliže se ale vydáte na vesnici, v žádném případě se nezapomeňte obléci konzervativněji. A to i za cenu jistého teplotního nepohodlí.
Ženy
My ženy to máme o něco komplikovanější. Jako všechno. Podobně jako pánové, si můžete, dámy, dovolit západní „bussines“ oděv, tzn. blůzu, sukni pod kolena a boty na vysokém podpatku. Opět ovšem pouze ve velkých městech.
Vyhýbejte se hlubokým dekoltům a nápadně odkrytým ramenům. Ty si totiž v muslimské zemi odhalují pouze prostitutky a vy byste se mohly stát terčem nemístných poznámek od zdejších mužů. Stejně tak bych nedoporučovala minisukně nebo tílka na úzkých ramínkách. Pokud můžete, zvolte dlouhé kalhoty s trikem.
Sportovním outfitem také nic nezkazíte. Při návštěvě mešity mějte přes vlasy a ramena přehozený šátek, je to prostředek, jak nevypadat jako kulturní barbar.
A rada na závěr: buďte obezřetná i při výběru plavek. Na soukromých hotelových plážích si můžete dovolit bikiny, ale jinak volte buď jednodílné plavky nebo se, pokud nejste v stoprocentním oblečení turistů, koupejte raději v tričku.
Na vesnici
Na vesnicích se stále dodržuje tradiční způsob oblékání. Vdaná žena tady mimo domov nosí svrchní šaty zahalující domácí, většinou vesele barevný oděv. Vlasy musí být zakryté dlouhým závojem, spadajícím většinou až na zem. Žena je bohatě ozdobena zlatými nebo stříbrnými náhrdelníky, náramky a nákotníky, které pro ni mimo parády představují ještě jednu, a možná že i daleko důležitější věc. Vzácné ozdoby pro ni totiž představují jistý majetek, který by jí mohl být k užitku v případě, že by ji opustil manžel, nebo by náhle ovdověla.